Telefon
WhatsApp
GELİNLİK DİKİMİ
GELİNLİK DİKİMİ

Gelinlik Dikimi

Evlilik önemli bir olgudur. Mutlu sona değil sonsuz mutluluğa atılan adımdır çoğu çift için. Her kadın bugünün hayalini kurar ve bunun için kusursuz olmak isterler. Gelinlik gelinin simgesidir ve gecenin anlamıyla bağlantılı olacak şekilde muhteşem olması gerekir.

Gelinlik, tül, dantel, saten, ipek, organze gibi kumaşlarla hazırlanır. Çeşitli model ve süslemelerle özellik kazandırılır. Taç, kemer, duvak, çiçek gibi aksesuarlarda gelinliği tamamlar.

  Peki gelinliğin dikimi ve aşamaları nelerdir?

  • Kesim
  • Hazırlık
  • Prova

Kesim işleminde öncelikle modelin analizi yapılır. Parça sayısı belirlenir, liste oluşturulur. Ana kumaş, astar, dantel, düğme vs belirlenerek alınacak malzeme listesi oluşturulur.

Gelinliğin kumaşı biçkiyle ütüye hazırlanır ve uygulanır. Bu işlem sonrasında gelinlik kalıbını kumaşa yerleştirme işlemi yapılır ve kesim işlemine başlanır.

Hazırlık aşamasında prova kontrol işlemi yapılır. Birinci prova işleminde prova yapılacak kişinin beden, bel, kalça hatları grogen ve ya ekstrafor ile belirlenir. İşaretlendikten sonra gelinlik dikkatlice kişinin üzerinden çıkarılır. Prova yapılan kişinin bu sırada kolye, küpe ve benzeri ürünlerinin çıkarılması tavsiye edilir.

Bir sonraki aşama ise süslemedir. Gelinin seçtiği kumaş ve aksesuarlarla model iyice oluşturulur.

Bu aşamalarda moda evlerine, terzilere, tasarımcılara büyük sorumluluk düşmektedir.

Peki, iyi bir modacının yapması gerekenler nelerdir.

  • Dönemin modasına uygun gelinlik tasarlama ve hayata geçirme
  • Gelinliklerin Kalıplarını çizme bu kalıpları uygulama
  • Gelinlerin isteğini göz önünde bulundurarak kusursuz çalışma
  • Vücut yapılarına göre gelinleri yönlendirme, bilgilendirme, profesyonelliğine sahip olmadır.

Aynı modeli dikmenin gelinliğin aynı kalitede olacağını göstermez. En iyi özenle dikilen gelinlik bir sıfır önde olacaktır. O yüzden gelinler modeli belirlemiş olsalar da onu dikeninde çok önemli olduğunu bilmeleri gerektir. Gelinlik için iyi malzeme ile birlikte iyi bir dikim, en önemli gecenize ne denli değer verdiğinizi gösterecektir.

- Eskişehir Gelinlik Simirna Moda Tasarım

TEKLİF FORMU